Jak jedzą Włosi?

Jak jedzą Włosi?

 

Jeśli jest pytanie, które intryguje wiele osób, to jest nim to - dlaczego Włosi nie tyją pomimo wszystkich rytuałów podczas posiłków? Antipasto, primo piatto, secondo piatto, kontur - wszystko popijane dobrym winem oczywiście. Każdy, kto był we Włoszech, wie, jak to działa. Włosi uwielbiają jeść.

Odchudzanie nie dla Włocha

Chociaż odchudzanie i ograniczenie ilości cukru w diecie to delikatna sprawa (WHO zaleca spożywanie maksymalnie 50 gramów), w naszych umysłach tkwią inne mity żywieniowe, które nie mają podstaw i sprawiają, że każdy proces odchudzania jest stertą zasad, których pochodzenia nie znamy, ale które akceptujemy jak baranki. Problem polega na uproszczeniu. Schudnięcie jest strasznie trudne i nie ma uniwersalnego rozwiązania. Włosi uwielbiają jeść i robią to bez skrępowania, jednak większość z ich populacji nie jest gruba. Dlaczego?

Jak wygląda jedzenie we Włoszech?

Ci, którzy tu mieszkają, lepiej rozumieją relacje i sposób, w jaki jedzenie jest obecne w życiu Włochów. Chleb, makaron, pizza i ogromna różnorodność tych przysmaków są częścią włoskiego życia codziennego. Ale dlaczego Włosi nie są otyli? Czynnik genetyczny pomaga, ale styl życia i związek, jaki Włosi mają z jedzeniem, są kluczowe. Kuchnia śródziemnomorska jest szeroko rozpowszechniona w całych Włoszech. Jest synonimem diety bogatej w owoce, ryby, warzywa, mało mięsa i oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Spożywanie makaronów i węglowodanów bez dużej ilości tłuszczów

Ilość makaronu spożywanego w posiłku wynosi około 80 gramów i zawsze znajduje się w zębie (i zawsze unikają spożywania go na noc). Należy zauważyć, że sosy nie są wypełnione masłem, kwaśną śmietaną, majonezem czy keczupem. Przyprawy do makaronu bazują na warzywach, roślinach strączkowych i ziołach. Spożywanie chleba jest świetne, ale nie je się go z masłem – jedzą na sucho. A lasagne nie jest przygotowywana ze zbyt dużą ilością sosu beszamelowego. Składniki pizzy są świeże. Sos pomidorowy i mozzarella di bufala to klasyczne zdrowe składniki, które gwarantują smaczną pizzę.

Włosi wolą jeść domowe dania niż fast foody

A do tego włosi nie jedzą fast foodów. Włoch myśli dwa, trzy, cztery razy, zanim wejdzie do sieci fast foodów. I w końcu i tak tego nie robi. Dla nich to prawie grzech! Spożywanie tam smażonych potraw jest znacznie rzadsze niż w Polsce. Oczywiście są potrawy smażone, ale są one spożywane w minimalnej ilości - boczek i frytki bardzo rzadko.

Słodycze zawierają mniej cukru niż nasze cukierki, a czekolada, która cieszy się największą popularnością jest gorzka (a nie mleczna).

Jedzenie bez poczucia winy - jak jedzą Włosi?

Włosi jedzą bez poczucia winy. Nie słyszę, żeby ludzie cały czas mówili, że są na diecie. Zaznaczam, że nawet najgrubsi ludzie bez najmniejszego problemu delektują się lodami czy deserem.

Napoje podczas posiłków

Napój popularny podczas posiłków, jeśli nie jest to wino, to woda (nawet sok). Mało która restauracja znajdzie Włocha, który zamówił colę do swojego dania z makaronu. Napój alkoholowy jest spożywany w bardziej umiarkowanych ilościach i preferuje się tam wino.

Jaki jest największy posiłek? Włoski obiad czy kolacja?

Najbardziej obfitym posiłkiem jest obiad. Rano jedzą najczęściej słodkiego croissanta z kawą lub cappuccino (uwielbiają śniadania w barze), a na kolację najczęściej zupę, sałatkę, warzywa, grillowane mięso i ser i szynkę.

Włosi dużo się ruszają i myślą o swojej sylwetce

Ludzie dużo chodzą lub jeżdżą na rowerze. Znalezienie miejsc do zaparkowania samochodu to bardzo żmudne zadanie i dlatego odległości, które dla nas Polaków mogą wydawać się duże, biorą to za pewnik. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest zakaz ruchu samochodowego w historycznym centrum miast. Mniej niż połowa populacji ćwiczy fizycznie, ale Włosi zwracają uwagę na swoją formę fizyczną i szukają okazji do poruszania się w codziennym życiu.

Nie jest to ani sportowy, ani przewlekle siedzący tryb życia. Większość Włochów nie chodzi na siłownię, ale zwracają uwagę na swoją sylwetkę - dużo chodzą i używają roweru do jazdy po mieście.

Należy pamiętać, że nawyki żywieniowe bardzo różnią się w zależności od miasta i nawet w tym samym regionie znajdziemy szeroki wybór potraw. Z tego powodu istnieje tak szeroka gama typowych dań regionalnych. Chcesz posmakować typowego włoskiego jedzenia? Zapraszamy do naszej włoskiej restauracji w Poznaniu - Kuchnia Italia!