Dania włoskie w popkulturze

Rzeczy codziennie mają bardzo duży wpływ na to o czym myślimy i co tworzymy. Kultura popularna opiera się najczęściej na rzeczach budzących skrajne emocje. Jedzenie jest z pewnością jednym z najważniejszych elementów życia, a kuchnia włoska budzi bardzo silne i zazwyczaj pozytywne emocje. W związku z tym niektóre potrawy przechodzą na inne elementy życia. W tym artykule przedstawimy kilka przykładów uwielbienia do kuchni włoskiej, które przerodziły się w coś więcej niż jedzenie.

Kreskówka Chowder

Jak widać jedzenie oddziałuje na wszystkich twórców, nawet tych tworzących programy dla dzieci. Kreskówka o tytule Chowder opiera się na gotowaniu i przygodach związanych z żywnością. W tym świecie mieszkańcy mieszkają w miejscowości Marcepanowo i znają wiele różnych magicznych sztuczek używanych podczas gotowania. I choć przedstawione w niej dania bywają zupełnie abstrakcyjne, to większość postaci zawdzięcza swoje imię realnej potrawie lub składnikowi. Tytułowy Chowder odnosi się bezpośrednio do zupy rybnej i choć akurat imię tego bohatera nawiązuje do kuchni anglosaskiej, to nietrudno znaleźć przykłady związane z kuchnią włoską. W tej kreskówce występują bowiem takie postacie jak Paninka (nawiązująca do Panino - włoskiej kanapki zrobionej na specjalnym pieczywie), Gorgonzola (dojrzewający ser pleśniowy produkowany we Włoszech od ponad tysiąca lat) czy Endywia (nawiązujące do rośliny - Cykoria Endywia - popularnej w kuchni śródziemnomorskiej zieleniny stosowanej w charakterze sałaty).

Motyw pizzy w filmach

Amerykanie tak bardzo uwielbiają pizzę, że starają się zatrzeć jej włoskie pochodzenie i przypisać jej obywatelstwo amerykańskie. Pizza w wielu amerykańskich jest synonimem łatwego jedzenia, którym zajadają się studenci, którzy niezbyt przejmują się swoją dietą i wieloma innymi aspektami życia. Stopyrczące się w całym mieszkaniu pudełka po pizzy pełnią funkcję podkreślenia jak bardzo ktoś się zaniedbał. Najczęstszą pracą dorywczą jest bycie dostawcą pizzy, którego oczywiście spotyka codziennie jakaś niesamowita przygoda, typu absurdalnie duży napiwek lub otwierające drzwi skąpo odziane kobiety. Nieodłącznym elementem pizzowego kuriera jest oczywiście skuter, który psuje się w najgorszym możliwym momencie. Taki prześmiewczy stosunek do pizzy ma zdecydowanie niewiele wspólnego z prawdziwą włoską pizzą. Pizza (obok jedzenia fastfoodowego)  jest również używana jako podkreślenie czyjejś obżartości. Ten motyw został użyty chociażby w filmie “Kosmiczne jaja”, w którym jeden z bohaterów - PizzaHuttMan - pół człowiek, pół pizza, zatrzasnął się w samochodzie i z głodu zjadł samego siebie.

Latający Potwór Spaghetti

Ciężko znaleźć lepszy przykład wchłonięcia potrawy przez popkulturę niż powstanie religii na niej się opierającej. Kościół Latającego Potwora Spaghetti jest bardzo dużą i wciąż rozrastającą się wspólnotą religijną. Głównym założeniem pastafarian (wyznawców Latającego Potwora Spaghetti) jest wiara w istnienie wielkiego boga kształtem przypominającego wspomniane danie. Jest on bogiem niewątpliwie pozytywnym, sprzyja ludzkości, ale również uwielbia robić ludziom dowcipy. W wielu krajach toczą się nieustanne potyczki prawne nad uznaniem Kościoła Latającego Potwora Spaghetti jako oficjalnej i pełnoprawnej religii. W Polsce religia ta walczy o wpis do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych od roku 2012, na przemian zbliża się i oddala do osiągnięcia celu, jednak na rok 2021 jeszcze nie należy do tej zaszczytnej listy. Świętą potrawą tej religii jest, jakżeby inaczej, makaron spaghetti, a rytualnym nakryciem głowy jest durszlak. Pastafarianie zobowiązanie są do spożywania świętej potrawy, chyba że mają alergie pokarmowe.
Niezależnie od wyznania, możesz spróbować tego świętego makaronu  w wykonaniu naszej włoskiej kuchni. Zapraszamy do odwiedzenia naszego lokalu w Poznaniu i spróbowania makaronu spaghetti w jednej z trzech wersji: Aglio e Olio, Carbonara lub Bolognese.