Crostini e Aglio - historia chrupiących, włoskich grzanek czosnkowych

Crostini e Aglio - historia chrupiących, włoskich grzanek czosnkowych

 

Bruschetta lub crostini e aglio jest świetną opcją na włoską przekąskę, jest super wszechstronna, można ją przygotować z kilkoma różnymi dodatkami. Ale skąd się wziął ten prosty i smaczny przepis? Słynne włoskie „grzanki” chlebowe z przystawkami (takimi jak różne sosy, sery, oliwki, pasty warzywne) pochodzą z centralnej części Włoch. Rozprzestrzeniły się tak szybko po okolicznych miastach, że nie wiadomo na pewno, czy narodził się w regionie Abruzji, czy Lacjum. Crostini e Aglio i bruschetta mają swoje korzenie w starożytności wśród robotników wiejskich, kiedy chleb był ich głównym pożywieniem i stanowił pyszny sposób na delektowanie się „starym chlebem”, który pozostawał z dnia na dzień.

Przepyszna przystawka z „wczorajszego chleba” – chrupiące włoskie grzanki czosnkowe

Jak w całych Włoszech, duże wiejskie chleby (które nazywamy tutaj włoskimi chlebami) zawsze były częścią codziennego życia małych lokalnych gmin. Ze względu na trudności z ich transportem w przeszłości, ponieważ są to bardziej odosobnione obszary, bochenki były przechowywane w drewnianych skrzyniach przez kilka dni. Włosi wymyślili to danie, aby wykorzystać resztki chleba z poprzedniego dnia, przybierając je dostępnymi składnikami. Oryginalna receptura wykorzystuje tylko:

  • chleb,
  • czosnek,
  • pieprz,
  • olej i sól.

Istnieje jednak wiele wariacji na ten temat, najsłynniejsza z nich oprócz wspomnianych już składników bierze pod uwagę również pomidory i bazylię. Chleby w tym przepisie różnią się w zależności od regionu Włoch.

Różne rodzaje chleba – różne regiony Włoch

Na przykład w Apulii i Kampanii przyrządza się bruschette lub crostini e aglio z chrupiącego chleba zwanego „frisella” lub „frisedda”. W Kalabrii, Sycylii i Basilicacie bruschetta jest przygotowywana z długiego chleba z kaszy manny i sezamu, przyozdobionej pomidorami, oliwą z oliwek i oregano.

Lubisz jeść twardy chleb? Grzanki są o wiele lepsze — prawda?

Każdy, kto jadł chleb na następny dzień, wie, co się z nim dzieje — robi się ciężki do przełknięcia i twardy… Czy to dlatego włoskie pieczywo jest tu zawsze odgrzewane i chrupkie? Ale to nie ma znaczenia, ponieważ włoskie grzanki są przepyszne! Aby zmiękczyć taki twardy chleb, jedynym sposobem było pokrojenie go w plastry i włożenie do pieca, gdzie kromki stawały się przyjemnie chrupiące. Stąd wzięła się nazwa bruschetta – „bruscare” po włosku oznacza „tosty”. W regionie Toskanii nazywa się „fetunta” lub „fetta unta”, co we Włoszech oznacza natłuszczony kawałek.

Chrupiący chleb z odrobiną czosnku... Crostini e Aglio

Chyba nie ma takiej osoby na świecie, która nie lubiłaby tostów… a chrupkie pieczywo z odrobiną masła, soli i czosnku dostaje wyjątkowego akcentu smakowego! Zamiast naszego masła Włosi wcierali w plastry surowy czosnek i zwyczaj ten stał się bardzo popularny.

Włoskie grzanki — bruschetta — chrupkie pieczywo, czosnek, pomidory

A dlaczego nie ulepszyć tych grzanek jeszcze bardziej? Pewnego dnia ktoś rzucił pokrojonymi pomidorami. Podgrzali je, nabrały pewnej słodyczy i tym sposobem włosi nadali nowy smak chlebowi, który już i tak bardzo dobrze im wyszedł. Nie trzeba było długo czekać na wyłonienie się przepisu i tradycji.

Prawdziwa włoska bruschetta zawiera pomidory, bazylię i oliwę z oliwek. Inne wersje, które stały się bardzo typowe we Włoszech, to bakłażan i papryka.

Jak nie popełniać błędów przygotowując włoskie chrupkie pieczywo czosnkowe lub bruchettę?

Sprawdź idealne składniki na dobrą bruchettę:

  • Chleb — typ włoski, niesolony (od tych rustykalnych, z naturalną fermentacją). Plaster ma średnio 8 cm średnicy (przestrzeń między wyciągniętymi palcami wskazującym i kciuka) i 1,5 cm grubości (nieco więcej niż telefon komórkowy).
  • Czosnek do „natłuszczenia” chleba — musi być surowy i pokrojony na pół. Możesz wetrzeć go w chleb przed lub po opieczeniu, ale oprzyj się pokusie i nie wkładaj czosnku do bruschetty.
  • Pomidor — najlepiej bardzo dojrzałe włoskie pomidory, pokrojone w kostkę bez skórki i pestek.
  • Oliwa z oliwek — najwyższej jakości oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia.
  • Sól — tylko szczypta, tak prosto, jak to tylko możliwe.
  • Bazylia — tylko liście, bez szypułek — wybieraj najświeższe, ciemnozielone.

 

Chcesz posmakować idealnego włoskiego pieczywa? Zapraszamy do naszej włoskiej restauracji w Poznaniu - Kuchnia Italia. Sprawdź nasze menu! Zapraszamy.